Комунальний заклад "Біляївська центральна районна лікарня"

Аритмія серця

                            ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ПОРУШЕННЯ РИТМУ СЕРЦЯ !!!                                          

 Проблема порушень серцевого ритму залишається постійно актуальною. Спектр серцевих аритмій може бути виявлено у здорової людини, не впливаючи суттєво на якість життя, в той же час порушення серцевого ритму – одне з найчастіших і значних ускладнень абсолютно різних захворювань. Фібриляція передсердь – найбільш часте серйозне хронічне порушення серцевого ритму, відповідальне за значну частку захворюваності, інвалідності і смерті. Частіше страждають особи, старші за віком, переважно чоловіки, більшість з них мають ішемічну хворобу серця, клапанну хворобу серця, серцеву недостатність, діабет або гіпертонію. Головна небезпека фібриляція передсердь – кардіогенні тромбоемболії із збільшенням ризику інсульту в 4-5 разів. Близько 15% усіх ішемічних інсультів обумовлені фібриляцією передсердь. Зафіксовано можливе збільшення смертності, якщо ФП супроводжує напад інфаркту міокарда, у порівнянні з випадками без такого поєднання. Загрозливі для життя порушення серцевого ритму є провідною причиною раптової смерті.

              Отже, Вам поставили діагноз: Фібриляція передсердь -  це означає, що зараз Ваше серце б`ється не звичайним чином – ритмічно – а нерегулярно, безладно. Сама по собі фібриляція передсердь не є небезпечною для життя. Інколи вона навіть протікає абсолютно безсимптомно. Але це не означає, що її не потрібно лікувати! Головна небезпека для Вас полягає не в самому захворюванні, а в ускладненнях, до яких воно призводить. У результаті робота камер серця стає неузгодженою та безладною. Кров не надходить до нижніх камер серця у достатньому обсязі і застоюється у верхніх камерах. Там вона може згортатися і утворювати згустки – тромби. Тромб який переміщується із серця через кровоносні судини, тромб може досягнути головного мозку, закупорити одну з артерій і заблокувати постачання крові до відповідної ділянки мозку. Не отримуючи кисню і поживних речовин з крові, тканини у цій ділянці починають відмирати. Це і є ішемічний інсульт.

               Яка доля пацієнтів після ішемічного інсульту?

  • помруть протягом перших 28 діб
  • помруть протягом року
  • перенесе повторний інсульт протягом року
  • потребуватимуть постійного догляду
  • не зможуть без сторонньої допомоги дотримуватися елементарної гігієни
  • не зможуть самостійно приймати їжу
  • не зможуть самостійно вдягатися
  • не зможуть ходити

          Чи потрібно лікувати фібриляцію передсердь? Як бачите з више написаного – потрібно. За звичай лікуємо те захворювання, що призвело до порушення серцевого ритму.

          Існує група препаратів, які називаються антикоагулянтами. Це ефективні препарати, проте їх прийом пов`язаний з великою кількістю незручностей та постійного прийому МНВ – показника стану системи крові, що згортається.

          Потрібно пам`ятати, що лікарські препарати для профілактики захворювань (на відміну від препаратів для лікування) не дають видимого ефекту, який можна відчути відразу. Їх завдання – попередити ті проблеми, до яких може призвести Ваше захворювання у довгостроковій перспективі. Не припиняйте приймати призначені препарати, навіть якщо Ви добре себе почуваєте. У разі виникнення будь – яких питань проконсультуйтеся з Вашим лікарем!

           Існує альтернатива медикаментозному лікуванню фібриляції передсердь – радіочастотна абляція. Це ефективно при вперше виникненому порушенню ритму серця. Виконується ця метода лікування лікарями – аритмологами обласної лікарні. Так, цей метод лікування не безкоштовний, але значно ефективний і прогнозово позитивний.

          Покладаєтесь на випадок? Гадаєте, що це може трапитись з кимось іншим, але не з Вами? Не радійте – хвороба приходить до нас, коли її зовсім не чекаєш.

          Тому, коли Ваше серце б`є тривогу та просе допомоги не зволікайте і йдіть до свого сімейного лікаря, який зможе Вам розібратися у незрозумілому становищі і повинен дати направлення до аритмолога ОКЛ. Бо чим швидше встановлюється правильний ритм серця, тим менше шансів отримати інсульт. 

                                                                Кардіолог Підмазко Л.Ф.